Trent Leather Thin Track Arm Swivel Chair
Call for Price

2 West Bookcase 30 x 84 - 633084
Call for Price
Allegro STOOLS 40043-26B/2796
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
A stool with a trendy design that will add style and functionality to your kitchen or home bar without stealing the show. Allegro is available with a solid wood or upholstered seat to suit your tastes and needs.
Product Details
| Solid wood seat made of responsibly harvested birch | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel | Yes |
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 17 × 17 × 25.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Brown |
| Detail Color | 96 Pine cone |
| Style | Industrial |
| Collection | Allegro |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Allegro STOOLS 40043-26/27DH
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Calhoun Counter Stool
Jetson Bar Stool
Lanai Counter Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.