Trevor Track Arm Power Recliner
Call for Price

Cal King Slat Pack - 633994
Call for Price
Angelina Non swivel stool 40227-26WE/1B2548
"*" indicates required fields
Description
The Angelina stool is a remarkable fusion of elegance and natural beauty. Its solid birch wood seat provides a warm and inviting feel to your space, while the metal backrest with a wood accent adds a touch of sophistication. Its high curved backrest provides excellent support, making it perfect for long conversations over meals. This stool will grace your farmhouse-style space for years to come.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Solid wood seat (birch) and metal backrest with wood accent (birch) | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 21.25 × 21.375 × 40.125 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Grey |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Angelina |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2543
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Angelina STOOLS 40227-26WE/1B2546
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.