Bentwood Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Perfect for when the kiddos come home from school and need a snack or help with their homework, this counter stool is just the thing for comfortable seating at your kitchen island. Solid oak has been steam bent to create a sturdy framework for this classic stool and the banana leaf woven seat has been reinforced with a wood base. Gently curved metal cross bracing adds a touch of contrast and additional strength.
Product Details
| Item Weight | 15 |
|---|---|
| Materials | Oak and Woven Rattan |
| Weight Capacity | 250 |
| Dimensions | W:20 x D:20.5 x H:37.5 |
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 20 × 37.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Bentwood |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bentwood Counter Stool
Bentwood Counter Stool W/ Metal Back
Bentwood Side Chair
Bentwood Side Chair
Bentwood Side Chair
Bentwood Side Chair
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Calhoun Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Jetson Bar Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.