Bentwood Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Bentwood style chairs have become synonymous with classic French style. Our version has a woven rattan cover atop a steam bent birch frame. Inspired by the café chairs of Parisian bistros, this black side chair will add “charmante” to any home.
Product Details
| Item Weight | 15 |
|---|---|
| Materials | Birch and Woven Seat |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:17.5 x D:22 x H:34 |
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 17.5 × 34 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bentwood |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bentwood Side Chair
Related products
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.