Foundation Solid Wood Counter Bench
Call for Price
Alvaro Leather Dining Chair Set Of 2
Call for Price
Foundation Solid Wood Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the clear Alpine lakes of Nevada and California, the Foundation dining collection is a true culmination of high-style rustic lodge. This impressively large-scale dining set combines the charm of natural wood with the beauty of modern design.
Product Details
| Overall Dimensions | 20”W x 20”D x 36.5”H |
|---|---|
| Materials | Oak Wood |
| Colors | Light Oak |
| Weight | 19 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17″ |
| Seat Depth | 17.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 36.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Foundation |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.