Dwyer 48-inch Desk - 806 Mist / 04 Bronze Square Pull
Call for Price
Turning Point Table Lamp
Call for Price
Marge Upholstered Counter Stool
Upholstered maple counter stool in classic Parsons style with tapered legs, a welted seat, and supportive sinuous-wire spring construction.
"*" indicates required fields
Description
BenchMade is indeed something rare, as is this bespoke upholstered maple counter stool named Marge. A classic Parson’s style with tapered legs, Marge features a welted seat with a plush top and luxe sinuous wire spring seat construction. Choose from a curated collection of performance linens and velvets in a range of beautiful colors, in addition to a choice of five buttery soft leathers.
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 20 × 38 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandstone Maple |
| Style | Transitional |
| Collection | Marge |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Marge Leather Upholstered Dining Chair
Marge Leather Upholstered Dining Chair
Marge Upholstered Dining Chair
Marge Upholstered Dining Chair
Marge Upholstered Dining Chair
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Jade Counter Stool
Swoop Arm Uph Stol 2in-sl
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.