Today’s Hours Getting Hours
Umbria 26″ Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
The Umbria Stool blends sleek vertical channeling with a rich, top-grain leather seat, paired with sturdy iron legs. Its tasteful design exudes understated luxury, making it the perfect addition to any space where refined style and comfort meet. A versatile piece that enhances both modern and classic interiors with effortless charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 22.8”W x 23.6”D x 37”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 25.6 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 19″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 32″ |
| Rub Count | 600 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 25.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.6 × 22.8 × 37 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Jet Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Umbria |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Umbria 30″ Bar Stool
Umbria Dining Chair
Umbria Leather Dining Chair
Related products
Davie Counter Height Chair
| Dimensions | 25.75 × 21 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Mix-N-Match Chairs Swoop Arm Upholstered Stool
Little Treasures Stool
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Wood |
| Style | Rustic |
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.