55E-511 – Omni Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Product Details
| Material | Plywood, Ebonized Veneers, European Beech Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | 55E Ebony finish |
| Volume | 21 cft |
| Weight | 36 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 14 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 1.00 yrd |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 23 × 41 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Omni |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
3769R – Omni Executive Chair
559-166 – Omni Grace Bed – King 6/6
559-224 – Omni Drawer Commode
559-303 – Omni Large Rectangular Dining Table (Cluster Maple)
559-303-A – Omni Large Rectangular Dining Table W/Acrylic Legs (Cluster Maple)
559-304-A – Omni Large Rectangular Dining Table W/Acrylic Legs (Plain Maple)
559-305 – Omni Large Rectangular Dining Table (Figured Walnut)
Related products
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.