Ellis Outdoor Swivel Lounge Chair
Call for Price
Michelle Outdoor Accent Chair
Call for Price
Archie Leather Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
Wrapped in a supple leather or comfy fabric and supported by a sturdy solid wood frame, The Archie Dining Chair captures a contemporary elegance. Its refined silhouette makes it an ideal choice for both grand dining rooms and intimate spaces. Available in Maple Brown, Charcoal, Bison Brown and Birch Cream.
Product Details
| Overall Dimensions | 23.25”W x 23.75”D x 31.75”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather |
| Colors | Maple Brown |
| Weight | 19 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18.75″ |
| Seat Width | 18.5″ |
| Seat Depth | 18.5″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 23.5″ |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | W |
Additional information
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.25 × 31.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Maple Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Archie |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archie Leather Accent Chair
Archie Leather Counter Stool
Archie Leather Counter Stool – Charcoal
Archie Leather Dining Chair
Archie Leather Dining Chair – Birch Cream
Archie Leather Dining Chair – Charcoal
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.