Carmine Laramy Nightstand
Call for Price
Carmine Phifer Upholstered Back Arm Chair
Call for Price
Carmine Phifer Upholstered Back Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Our Phifer Upholstered dining chair brings beauty and comfort to your dining room. It features an upholstered seat and back trimmed in split-heart cathedral white oak veneers in a Latte finish. The seat height measures 19 inches with an overall height of 40 inches.
Product Details
| Arm or Side: Side Chair | Yes |
|---|---|
| Seat Type: Upholstered Seat & Back | Yes |
| Upholstery: Fabric | Yes |
Additional information
| Dimensions | 26 × 19 × 40 in |
|---|---|
| Brand | American Drew |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Stain |
| Style | Transitional |
| Collection | Carmine |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Carmine Asher Panel Queen Bed Complete
Carmine Beatrix Drawer End Table
Carmine Beatrix Rectangular Coffee Table
Carmine Beatrix Square Coffee Table
Carmine Engels Upholstered King Bed Complete
Carmine Engels Upholstered Queen Bed Complete
Related products
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.