Gable Road 92-inch Dining Table - 809 Ebony
Call for Price
D12-74-1 - Andalusia Single Chaise Canopy
Call for Price
Dwell Boulder Wood Back Side Chair
"*" indicates required fields
Description
The Boulder Wood Back Side Chair combines classic design with a modern twist. Featuring a woven nylon seat for added durability and a warm Boulder medium-brown finish, its clean lines and simple silhouette bring a touch of casual elegance to your dining space. The chair’s comfortable design and natural wood finish create a welcoming and stylish seating option.
Product Details
| Nylon Cord seat | Yes |
|---|---|
| Removeable seat pad | Yes |
| Fabric: Monique Linen | Yes |
Additional information
| Dimensions | 21 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Boulder |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Dwell |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dwell Boulder Metal Base Nightstand
Dwell Boulder Nightstand
Dwell Boulder Panel Bed King
Dwell Boulder Panel Bed Queen
Dwell Boulder Side Chair
Dwell Boulder Six Drawer Dresser
Dwell Boulder Ten Drawer Dresser
Dwell Boulder Three Drawer Nightstand
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.