Dinning Essentials - X-Back Chair in Hickory & Coal
Call for Price
Revere Storage Cabinet - 806-Mist / 02-Bronze Knob
Call for Price
Escape-Coastal Living Home Collection Sanibel Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Abundant with intertwined accents, the Sanibel Side Chair features a warm rattan and bamboo body, and a cozy upholstered seat cushion with playful ribbon-tie detailing.
Product Details
| Rattan and bamboo | Yes |
|---|---|
| Fabric: Dover Natural – 96% Polyester, 2% Nylon, 2% Cotton | Yes |
| Seat Height: 20 | – |
| Seat Depth: 17 | – |
| Ships two per carton | Yes |
| Ships set up | Yes |
Additional information
| Dimensions | 26 × 22 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Coastal |
| Collection | Escape-Coastal Living Home Collection |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Escape-Coastal Living Home Collection Bedside Table with Stone Top
Escape-Coastal Living Home Collection Coca Plum Mirror
Escape-Coastal Living Home Collection Counter Stool
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key King Bed
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key Mirror
Escape-Coastal Living Home Collection Long Key Queen Bed
Escape-Coastal Living Home Collection Nesting Full/Queen Headboard
Escape-Coastal Living Home Collection Nesting King/Cal King Headboard
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.