Leesburg Leg Table with Two 18'' Leaves
Call for Price
Leesburg Splatback Side Chair
Call for Price
Leesburg Splatback Arm Chair
Upholstered dining arm chair with interlocking ribbon-motif fretwork for a classic, romantic look. Features an alabaster fabric seat and a rich mahogany finish to complement traditional dining spaces.
"*" indicates required fields
SKU:
5381-75300
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Fabric:, Hooker Furnishings
Description
The interlocking ribbon- motif fretwork on this upholstered-seat arm chair will give a stylish and romantic flair to all your special occasions. When mixed with the Leesburg dining table finished in the deep, rich traditional color featuring cathedral and swirl mahogany veneers, your space will exude gracious hospitality.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
|---|---|
| Arm Height | 24.75 |
| Carton Weight | 25.35 |
| Depth | 25.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Alabaster Fabric; Fabric Contents: 60% Polyester, 40% Cotton; Cleaning Code: DC (Dry-Clean only) |
| Height | 40.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Alabaster-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 19.84 |
| Carton Height | 18.41 |
| Carton Length | 22.74 |
| Carton Width | 43.22 |
Additional information
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Lateral File
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.