Leesburg Lateral File
Lateral file cabinet crafted of swirl mahogany and ebony veneers in a rich traditional finish. Two locking drawers include a Pendaflex letter/legal file system for organized storage.
"*" indicates required fields
SKU:
5381-10466
Category: Office Storage
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furnishings, Office Storage, Storage
Description
Bring classic style, fashion flair and multifunction to your office, chairside, hallway or guest room with the Leesburg Lateral File. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers with a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers, the file offers two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system so you can get organized.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 158.73 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 16.375D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130.07 |
| Carton Height | 34.74 |
| Carton Length | 25.30 |
| Carton Width | 39.30 |
Additional information
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Chairside Chest
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Demilune Hall Console
| Weight | 100.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Dresser
| Weight | 277.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 81.75 × 68 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Related products
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Boca Rolling File
Catalina 2-piece 40 In. Lateral File And Hutch
Provence Lateral File With Finished Back
Pure Modern Functional File
Shoreham – Medium Roast Functional File
Elon Two-Door Cabinet
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.