Leesburg Chairside Chest
Compact chairside chest with three drawers for convenient storage in tight spaces. Crafted of swirl mahogany and ebony veneers with a rich, lightly distressed finish and antique brass-color knobs.
"*" indicates required fields
SKU:
5381-80114
Category: End tables
Tags: Brown, Dark Wood, End Tables, Hooker Furnishings, Storage
Description
Chic and classic, the three-drawer Leesburg Chairside Chest brings comfort and convenience to your living space. A compact style icon at only 15 inches wide, this piece packs a punch even for tight spaces. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers, the chest is finished with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing for an authentic feel. The custom-designed knobs have an antique brass color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 97.00 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 8.25W x 19.625D x 4.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Grain and Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77.16 |
| Carton Height | 26.88 |
| Carton Length | 28.26 |
| Carton Width | 19.41 |
Additional information
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Buffet
| Weight | 231.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Lateral File
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Splatback Arm Chair
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Splatback Side Chair
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.