Leesburg Splatback Side Chair
Call for Price
Leesburg Upholstered Side Chair
Call for Price
Leesburg Upholstered Arm Chair
Upholstered dining arm chair with alabaster fabric and a carved swirled ribbon-motif wood back. Crafted with mahogany veneers in a rich traditional finish for timeless appeal.
"*" indicates required fields
SKU:
5381-75400
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Fabric:, Hooker Furnishings
Description
A sculptured, striking silhouette with inviting alabaster-colored fabric on the front and seat, a carved, swirled ribbon-motif wood back, the Leesburg Upholstered Arm Chair gives a fashion flair to classic style. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the chair features a rich finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal. Seat and back upholstery is a cotton-polyester blend.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
|---|---|
| Arm Height | 25.25 |
| Carton Weight | 29.21 |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Alabaster Fabric; Fabric Contents: 60% Polyester, 40% Cotton; Cleaning Code: DC (Dry-Clean only) |
| Height | 42.25 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Mahogany Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Alabaster-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 23.7 |
| Carton Height | 18.61 |
| Carton Length | 22.74 |
| Carton Width | 45.58 |
Additional information
| Weight | 23.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 24 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Leesburg Entertainment Console
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Power |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Lateral File
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Splatback Arm Chair
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |
Leesburg Splatback Side Chair
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.