Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet - Ebony
Call for Price
Sanctuary Spindle Side Chair
Call for Price
Sanctuary Spindle Arm Chair
Casual dining arm chair with a spindle design, crafted from hardwood solids and veneers. Finished in hand-rubbed Ebony for dramatic contrast.
"*" indicates required fields
SKU:
3005-75300
Category: Chairs & Benches
Tags: Blacks, Brown, Chairs & Benches, Hooker Furnishings
Description
With a casual chic spin on classic European farmhouse and cottage style, the graceful silhouette of the Sanctuary Spindle Arm Chair is destined to be a favorite. Crafted of hardwood solids and veneers, the chair is finished in Ebony, a hand-rubbed black with drama and contrast.
Product Details
| Arm Height | 24.5 |
|---|---|
| Carton Height | 53.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 39.05 |
| Carton Width | 27.50 |
| Depth | 25.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 43.25 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods with Veneers |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.25 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.6 |
Additional information
| Weight | 17.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24.25 × 43.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.