Brookhaven Console Table
Call for Price
Sanctuary Four-Drawer Thin Console - Drift
Call for Price
Sanctuary Side Chair
Casual farmhouse dining side chair with a graceful silhouette in Dune and Drift finishes. Crafted from hardwoods for durability.
"*" indicates required fields
SKU:
3001-75310
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Hooker Furnishings, Medium Brown
Description
With a casual chic spin on classic European farmhouse and cottage style, the graceful silhouette of the Sanctuary Side Chair is destined to be a favorite. It combines two artistic finishes: Dune, a casual creamy paint with rub-through, and Drift, the antique character of driftwood.
Product Details
| Primary Materials | Hardwoods |
|---|---|
| Seat and legs: Drift finishBack: Dune finishWood seatFinish: Drift – with the antique character of driftwoodDistressed Finished: Cow-tailing, rub-through | Yes |
| Finish | Drift – with the antique character of driftwood |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
Additional information
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 24.25 × 43.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
| Weight | 80.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Queen Upholstered Bed
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91 × 71.5 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Related products
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.