Sanctuary Armoire - Visage
Call for Price
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Call for Price
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Mirrored nightstand finished in rich gold with gold leaf accents, featuring antique‑mirror top and drawer fronts. Includes two drawers and an open shelf for bedside storage.
"*" indicates required fields
Description
Indulge your love of blingy accents and graceful curves with this beautiful mirrored nightstand, finished in a rich gold accented by gold leafing. Romantic antique mirror adorns the drawer fronts and the top surface. Crafted of Poplar Solids with Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 14D x 4H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Birch Veneers with Antique Mirror and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.75 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.58 |
Additional information
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
| Weight | 80.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Sanctuary Side Chair
Related products
Americana Modern Bedroom 2 Drawer Nightstand
Maidstone Nightstand, Woven Jute
Surrey Hills Open Nightstand, Stone Top
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.