Sanctuary Mirrored Leg Nightstand - Bling
Call for Price
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Call for Price
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Slim 12.75 in. console table with a curvaceous base, finished in Amber Sands on primavera veneers with maple inlay. Two drawers add handy storage for tight spaces.
"*" indicates required fields
SKU:
3022-85001
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furnishings, Medium Wood, Storage
Description
With its curvaceous base, grace and elegance emanate from the Sanctuary Console. At a slim 12 _- inch depth, this console packs a punch of style for tight spaces. The lovely finish is Amber Sands, a neutral color on decorative Primavera veneers with maple inlay.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 13.50 |
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 12.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 16.75W x 7.875D x 3H |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Primavera and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 88.19 |
Additional information
| Weight | 88.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 60 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.