Sanctuary Windsor Side Chair
Call for Price
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Call for Price
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Slim console table with 4 drawers and a lower shelf, finished in hand-rubbed Ebony. Its 12 in. depth suits tight spaces and hallways.
"*" indicates required fields
SKU:
3005-85001
Category: Console Tables
Tags: Blacks, Brown, Console Sofas, Hooker Furnishings, Storage
Description
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. Finished in Ebony, a hand-rubbed black with drama and contrast, the Sanctuary Console is functional as well as stylish, with 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 106.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8.375D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8.375W x 6.125D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes, rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 79.37 |
Additional information
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.