Sanctuary Spindle Side Chair
Call for Price
Sanctuary Four-Drawer Thin Console - Ebony
Call for Price
Sanctuary Windsor Side Chair
Windsor side chair crafted of hardwood solids and veneers in a hand-rubbed Ebony finish. Works as a casual dining chair or accent seat.
"*" indicates required fields
SKU:
3005-75330
Category: Chairs & Benches
Tags: Blacks, Brown, Chairs & Benches, Hooker Furnishings
Description
A classic yet chic chair like the Sanctuary Windsor Side Chair elevates every meal to a special occasion or encourages your guests to linger longer when you use it for an accent chair in the family room or bedroom. Crafted of hardwood solids and veneers, the chair is finished in Ebony, a hand-rubbed black with drama and contrast.
Product Details
| Primary Materials | Hardwoods with Veneers |
|---|---|
| Wood seatStationaryFinish: Ebony – a hand-rubbed black to provide drama and contrastDistressed Finished: Chopping, wormholes, rub-through | Yes |
| Finish | Ebony – a hand-rubbed black to provide drama and contrast |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
Additional information
| Weight | 17.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 22 × 43.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.