Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Call for Price
Sanctuary Round Mirrored Accent Table - Visage
Call for Price
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Four-door mirrored console with gold-leaf fretwork, finished in Surf and Visage for a soft coastal, silver-greige look. Offers elegant storage in a refined credenza.
"*" indicates required fields
SKU:
3013-85001
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Give your home a tranquil touch with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in Surf, an off-white wood grain with a soft coastal vibe, and Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Product Details
| Alternate Finish Items | 3005-85005 |
|---|---|
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 302.00 |
| Carton Width | 108.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 105.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, spatter |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 249.12 |
Additional information
| Weight | 249.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Spindle Side Chair
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
| Weight | 119.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Related products
Americana Modern Dining 2pc 66 In. Buffet / Bar Open Hutch With Quartz Insert
Americana Modern Dining 2pc 69 In. Buffet / Display Hutch With Quartz Insert
Lodge Dining Buffet Server 66 In. X 18 In.
Walnut Grove Small Server
| Dimensions | 22 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.