Sanctuary Nightstand
Call for Price
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
Call for Price
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Queen upholstered bed with tufted Samantha Cream fabric, framed in Bardot silver leaf and bordered by antique mirror. Traditional design adds soft texture and shine; headboard may be used alone.
"*" indicates required fields
Description
Dream happily-ever-after in a fairy-tale bed you have aspired to all your life. This Queen upholstered bed sparkles stylishly in the Bardot finish, an elegant silver leaf with a slightly aged patina and with a border of Antique Mirror. The tufted Samantha Cream upholstery adds softness as the perfect finishing touch. Headboard can be used alone.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Hardwoods, Resin, Fabric and Mirror |
|---|---|
| Fabric | 57% Rayon, 18% Polyester, 15% Cotton, 10% Linen |
| Cleaning Code | S |
| Queen sizeTufted headboard and footboardFinish: Bardot: Elegant silver leaf with a slightly aged patinaDistressed Finished: Rasping | Yes |
| Finish | Bardot: Elegant silver leaf with a slightly aged patina |
| Country Of Manufacturer | CHN |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91 × 71.5 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Dresser
| Weight | 239.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 68 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Silver |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.