Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Slim console table for tight spaces with a Sky High Azure Blue finish and gently worn patina. Features four drawers, a bottom shelf, and pecky pecan veneers.
"*" indicates required fields
SKU:
5405-85003
Category: Console Tables
Tags: blue, Blues, Console Sofas, Hooker Furnishings, Storage
Description
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. The compelling Sky High Azure Blue finish with rub-through and a gently-worn patina adds charm and comfort. As functional as it is stylish, the console has 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 5.75D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, shoveling line |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
Additional information
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.