Industrial Chairside Table
Call for Price
Sandler Round Coffee Table
Call for Price
Split Shoulder Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
Don’t give this charming chair the cold shoulder! Based on the timeless bentwood designs of Michael Thonet, this sturdy oak chair has been updated with an on-trend driftwood finish. Nail head trim highlights the unique stretched canvas back, and the padded seat makes this a welcome addition to your family table.
Product Details
| Item Weight | 13 |
|---|---|
| Materials | Oak and Linen Blend |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:17.5 x D:22 x H:34 |
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 17.5 × 34 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Split |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Split Shoulder Counter Stool
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.