
Bray CHAIRS 30333/24BP0B
Call for Price
Atlas 100 Wall Hugger Recliner
Call for Price
Zahra CHAIRS 30334/24BP
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
30334/24BP
Category: Chairs & Benches
Tags: Amisco, BP Pixel, Chairs & Benches, Customizable, White
Description
The versatile design of the Zahra dining chair seamlessly complements any contemporary, modern, or Scandinavian dining space. Sink into its plush upholstery and curved backrest, inviting you to relax and cherish every moment. Crafted with both style and durability in mind, it features sturdy metal legs for stability and lasting quality. Whether you’re unwinding over a meal or engrossed in vibrant conversations, Zahra ensures you do so with elegance and comfort.
Product Details
| Product made of superior North American steel | Yes |
|---|---|
| Painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: tested for up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 22.875 × 21.5 × 35.25 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | White |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Zahra |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.