Hawkins Huntboard with Table Leaf Storage
Solid red-leaf maple huntboard with a dedicated drawer for table leaf storage and four doors opening to adjustable shelving. Antiqued pewter hardware; 42 in. H x 77 in. W x 19 in. D.
"*" indicates required fields
Adding a specially designed drawer to store your table extensions has upped the custom quotient on our artisan-crafted Hawkins Huntboard with Table Leaf Storage. Handmade to your order from solid red-leaf maple, you can use the Hawkins to serve and store everything from serving ware to linens to those table-extending leaves that ensure every guest is graciously accommodated. In addition to the leaf drawer engineered into the base, you have 4 solid wood doors that open to adjustable shelving storage by way of antiqued pewter hardware. The Appalachian maple can be finished to your preference, including a match to the BenchMade Harvest and Crossbuck Dining Tables with Leaf Extensions.
| Weight | 231 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 77 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Fawn Maple |
| Style | Traditional |
| Collection | Hawkins |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hawkins Huntboard
Hawkins Huntboard
Hawkins Huntboard
Hawkins Huntboard with Table Leaf Storage
Hawkins Huntboard with Table Leaf Storage
Related products
Americana Modern Dining 2pc 69 In. Buffet / Display Hutch With Quartz Insert
Pure Modern Dining Multi-functional Server
Walnut Grove Small Server
| Dimensions | 22 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.