Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Extendable rectangular dining table with two 18 in. leaves to reach 108 in. and seat up to eight. Built from poplar and hardwood solids with pecan, walnut and maple veneers and a solid-wood edge.
"*" indicates required fields
Description
Enjoy a luxurious but casual dining experience with this elegant leg dining table inspired by timeless farm style antiques. Two 18-inch leaves extend the table to 108 inches to seat up to eight guests. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecan, Walnut and Maple Veneers with a solid wood edge.
Product Details
| Primary Materials | Pecan, Walnut and Maple Veneers with a Solid-Wood Edge Top |
|---|---|
| Finish | Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 18 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Two 18” leaves extends table to 108”Caramel Froth colorTraditional/Formal stylingFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishDistres | Yes |
Additional information
| Weight | 206.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.