Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18'' Leaves
Call for Price
Chatelet Splatback Side Chair
Call for Price
Chatelet Splatback Arm Chair
Traditional splat-back arm chair with a linen-blend upholstered seat and Caramel Froth finish. Comfortable stationary dining chair with classic detailing.
"*" indicates required fields
SKU:
5300-75400
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Fabric:, Hooker Furnishings
Description
Relax in comfortable elegance with the Chatelet Splatback Arm Chair that will help you create a luxurious but laid-back dining experience, or serve as extra seating in a family room setting. The upholstered seat is covered in a natural-colored linen blend and the gracefully-shaped back is finished in Caramel Froth, a soft amber with vintage white accents.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 55% Linen, 45% Cotton |
|---|---|
| Arm Height | 24.5 |
| Carton Height | 54.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 39.40 |
| Carton Width | 28.00 |
| Depth | 25.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Flax Natural; Fabric Content: 55% Linen, 45% Cotton; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 41.50 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Flax-Natural-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 20.6 |
| Seat Height | 19.7 |
| Seat Width | 20.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.50 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 22 |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.