Dempsey Buffet Lamp, Bronze
Call for Price
ESN286-8 - Korey Swivel Chair
Call for Price
Athens Entertainment Base
"*" indicates required fields
Description
The Athens entertainment center makes a bold, grand statement that fills your space with a regal gravitas. A stately, noble silhouette, Athens fits perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, this gorgeous piece comes in a decadent chocolate brown finish, guaranteed to bring everlasting quality. With a 76” top, a double-door cabinet, and two adjustable shelves, the Athens entertainment center has all the storage you’ll need. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 25.333 |
| Carton Weight | 231.000 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 35.816 |
| Carton Weight | 209.800 lb |
Additional information
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 76 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Athens End Table
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 35 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 60 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Americana Modern – Dove 92 In. Tv Console With Hutch, Backpanel And Led Lights
Abode Wagner Four Door Console
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.