Melange Four-Door Credenza
Call for Price
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Call for Price
Urban Elevation Low Entertainment Console
Low entertainment console in white plaster over maple and white oak veneers with a rustic maple base and bar pulls. Two drawers, media openings and a removable back panel; channel speaker opening; fits up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
SKU:
1620-55488-WH
Category: Entertainment Stands
Tags: Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Storage, White, Whites/Creams/Beiges
Description
Rustic luxe and sleek, the Urban Elevation Low Entertainment Center has a White Plaster finish on Maple and White Oak Veneers, a cool contrast to the maple base and long bar pulls accented by rustic bolts. There are two drawers and a removable back panel, and media openings in the center and on the left and right sides. A channel speaker opening with two dividers. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 259.60 |
| Carton Width | 91.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 39.25W x 14.75D x 8.5H |
| Drawer Handle Finish | Wood Tone |
| Drawer Handle Material | Wood, Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple and White Oak Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-1620-WH-SP |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 240 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=W660pmuK-ug |
| Video2Comment | American Life Urban Elevation Video |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 217.8 |
Additional information
| Weight | 217.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 88 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 54 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.