Urban Elevation Low Entertainment Console
Call for Price
Rustic Glam Bookcase
Call for Price
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Three-drawer bachelor’s chest with a white plaster finish contrasted by a maple base and hardware. Top drawers include removable dividers; a cedar-lined bottom drawer adds fresh storage.
"*" indicates required fields
SKU:
1620-90101-WH
Category: Chests
Tags: Chests, Hooker Furnishings, Storage, White, Whites/Creams/Beiges
Description
The white plaster finish offers a striking contrast with the Maple base and Maple hardware with rustic bolts for a rustic luxe focal point in your home. Three drawers, with the top two drawers offering 2 removable dividers and the bottom drawer offering one removable divider that is cedar-lined. Crafted of Maple, White Oak and Cedar Veneers with a Solid-Wood Edge top.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 48.75W x 15D x 5.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 48.75W x 15D x 6H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 75 lbs |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 198.00 |
| Carton Width | 58.00 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Wood Tone |
| Drawer Handle Material | Wood, Metal |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Maple, White Oak and Cedar Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-1620-WH-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=W660pmuK-ug |
| Video2Comment | American Life Urban Elevation Video |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 167.2 |
Additional information
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 54 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Urban Elevation Low Entertainment Console
| Weight | 217.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 88 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | American Life Urban Elevation & Urban Elevation |
| Features | Storage |
Related products
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.