Crystal Stick, 8 Lt Chandelier
"*" indicates required fields
Description
This classic regal 8 Lt. chandelier is finished in a warm brass. It features sparkling glass rods in three heights undulating around a scalloped center ring giving a graceful feeling of movement. 8-60 watt max candelabra sockets. Bulbs not included. Supplied with 20′ wire, 3-12″ stems and 1-6″ stem for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Style | Traditional |
| Collection | Crystal |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Polished Nickle 81134PN
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp (81134 AN)
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |
Ivor Table Lamp
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Ivor |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.