Geodesic, 3 Lt Pendant
"*" indicates required fields
Description
Three sizes of frosted geometric shaped glass give us the focal point for this celestial feeling 3 Lt. pendant. The glass sizes are small at 6″, medium at 7″ and large at 8″ each suspended from a preset rod length accented with a rich matte antique brass finish. 3-60 watt max candelabra sockets. Bulbs not included. Supplied with 12′ wire, 5′ chain for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 14 × 36 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Detail Color | Brass |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Geodesic |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Scala Hand-Forged Bedside Lamp in Gilded Iron with Natural Percale Shade 53514GI
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Modern |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.