Mistie, 8 Lt Linear Chandelier
"*" indicates required fields
Description
Two handmade glass panels of etched translucent seeded glass complete each shade of this opulent eight light linear chandelier. The robust rectangular bar frame is suspended by two adjustable-length stems all in an antique brass finish. 8-60 watt max candelabra sockets. Bulbs not included. Supplied with 20′ wire, 6-12″ stems and 2-6″ stem for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 45 × 9 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Style | Transitional |
| Collection | Mistie |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Scala Hand-Forged Bedside Lamp in Gilded Iron with Natural Percale Shade 53514GI
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Modern |
Studio Adjustable Floor Lamp in Bronze 91025BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |
Drexel Accent Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Drexel |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.