Carolina Leather Roll Arm Chair
Call for Price
Terazi Solid Table Top & Base - T-4084B
Call for Price
Prominence Floor Lamp
"*" indicates required fields
Description
This versatile iron floor lamp showcases a slender design featuring an adjustable neck and knurled tightening collar, that allows it to go from a 53″ tall reading lamp to a 70″ tall floor lamp, finished in a plated brushed antique brass. The piece is accented by a white linen fabric drum shade.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 70 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Style | Industrial |
| Collection | Prominence |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Scala Hand-Forged Bedside Lamp in Gilded Iron with Natural Percale Shade 53514GI
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Modern |
Drexel Accent Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Drexel |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.