Description
Crafted from polished alabaster meticulously sculpted into the graceful form of a bamboo shoot, this table lamp exudes sophistication and tranquility. Paired with plated brass accents, it seamlessly blends organic charm with luxurious refinement. The round hardback drum shade is a crisp white linen fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Unify |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Bronze 91025BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Stevens Buffet Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Stevens |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.