Vetraio, 3 Lt Island
"*" indicates required fields
Description
Heavy handmade glass is held in classic European iron works giving these pieces a contemporary quality, with strong traditional appeal as well. 3-100 watt max, Edison sockets. Bulbs not included. Supplied with 20′ wire and 7′ chain for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 47 × 23 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gold |
| Style | Transitional |
| Collection | Vetraio |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Vetraio, 9 Lt Chandelier
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.