Mission Slatted Back Bookcase w/Six Shelves Cherry
Call for Price
Mission Slatted-Back Bookcase Cherry
Call for Price
Bay Bridge Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
7791-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. The Bay Bridge ottoman perfectly complements the Bay Bridge chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | Nailhead Trim and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.77 |
| Carton Weight | 36 lb |
| Product Weight | 36 lb |
| Carton Volume | 6.770 |
| Carton Weight | 36.000 lb |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bay Bridge Fabric Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 40 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
| Features | Fabric |
Bay Bridge Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 60 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
| Features | Fabric |
Bay Bridge Fabric Ottoman
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
| Features | Fabric |
Bay Bridge Fabric Sofa
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 85 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bay Bridge |
| Features | Fabric |
Related products
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.