20-72 - Configurable Raf Hex Corner
Call for Price
Paperclip70 CHAIRS 34070-WE/1B11
Call for Price
Corinna Leather Glider Ottoman
Leather ottoman with welted seams for a classic, durable finish, designed to pair with a glider. 25 in. W x 21 in. D x 17 in. H.
"*" indicates required fields
SKU:
1045-01GL-53
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Brown, Charcoal, Ottomans & Poufs
Description
The Corinna Leather Ottoman is like adding the perfect accessory to your go-to outfit – the comfort is there and so is your style. With your Corinna Glider and Ottoman dressed in leather, your luxurious relaxation will go on and on. Neat-looking welted seams bring an enduringly classic look that you can use in any room – what about a pair at the end of your bed? Leather for your seat, leather on your feet to start every day with a stylish boost! Find even more customization options in-store.
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 25 × 17 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Traditional |
| Collection | Corinna |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Corinna Accent Chair
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Lake Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.