2601-25 Madeline Ottoman
Call for Price
499-621 - Bridgeton End Table
Call for Price
Dover Leather Rectangle Ottoman
Leather rectangle ottoman with a tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish. Webbed seating supports feet, a tray, or occasional seating.
"*" indicates required fields
SKU:
1402-2520TL-55
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Brown, Graystone, Ottomans & Poufs
Description
An ottoman completes the room. A Dover Leather Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your leather from a range of possibilities.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 25 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Dover |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.