Ellery Storage Ottoman
Rectangular storage ottoman with customizable fabric upholstery provides built-in storage for pillows and throws plus extra seating or serving space. 52 in. W x 24 in. D x 19 in. H; also available in leather.
"*" indicates required fields
When your ottoman offers to do double duty, as the Ellery Storage Ottoman does, that’s almost impossible to resist! When you can also customize it to complement your living space or bedroom décor, it becomes a must-have. Upholster its clean, rectangular shape with a custom Bassett fabric that suits your design plan, then slide the ottoman into place at the end of your bed or alongside your sofa or sectional. Keep your pillows, throw blankets – even games – at hand, and rely on the Ellery for extra seating or serving space when hosting a crowd. Additional customizing options, like nailhead trim, are available in-store. Also available in leather.
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Transitional |
| Collection | Ellery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
CM Leather Ottomans & Poufs
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.