158 C Furrow Ottoman
Call for Price
339-223 - Tribeca Three Drawer Nightstand
Call for Price
Ellis Leather Ottoman
Leather ottoman with a sleek, flanged welt cushion set on slender birch legs, serving as a comfortable footrest or extra seating.
"*" indicates required fields
Description
Ever the faithful sidekick, the leather Ellis Ottoman expands the easygoing comfort of the Ellis Chair. Pull this retro-cool ottoman alongside your chair for truly ergonomic relaxation. A sleekly-seamed leather cushion with flanged welt details perches suavely above slender birch legs. The medium brown wood frame is once again the perfect counterpoint to the same semi-aniline leather finish options (Mushroom or Brown) as the Ellis Chair.
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 27 × 17 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mushroom |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Ellis |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.