ESN202-12 – Leonardo Configurable Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
ESN202-12
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Century Furniture, Customizable, Gray, Ottomans & Poufs
Description
This ottoman is a part of our Leonardo series, a petite seating series perfect for smaller scale rooms and living spaces and represents our starting point for configurable upholstery. Overall depth on seating frames is only available as 37”. Select from a variety of frame choices—sofa, sectionals and chairs, then select from 8 arms and 5 bases to create your perfect seat. Two throw pillows are standard on sofas.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Seat Type | Velcro Attached |
| Seat Fill | Essential Luxe Medium |
| Notes | Must Select Base |
| Volume | 10 cft |
| Weight | 29 lb |
| Leather | 51 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 3.25 yrd |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 27 × 19.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Madison – Sequence Lake Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.