Oxford Bookcase (No Lock) White Oak
Call for Price
Ticket Vanity Mirror
Call for Price
Havana N-dura Resin Wicker Outdoor Ottoman
"*" indicates required fields
SKU:
4381
Category: Ottomans & Poufs
Tags: black, Black, Brown, White & Ivory, Ottomans & Poufs, Summer Classics
Description
The Havana collection reimagines outdoor furnishings with a nod to open-cane weaving, executed in all-weather N-Dura™resin wicker. The warmth of the wicker contrasts beautifully with the minimalist black or white aluminum frame, while its gently curved profile exemplifies the collection’s mid-century modern influence. The Havana Ottoman offers sleek, multipurpose outdoor seating, artfully combining cane resin wicker with a sturdy wrought aluminum frame. Whether used as a footrest, topped with a tray for an impromptu table, or as additional seating, this piece is as practical as it is stylish.
Additional information
| Weight | 7.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 7.5 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Black |
| Detail Color | Black, Brown, White & Ivory |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Havana |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Arm Chair
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Banquette
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Bar Stool 30 In.
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Counter Stool 24 In.
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Euro Sofa
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Lounge Chair
Havana Cane N-dura Resin Wicker Outdoor Side Chair
Havana Cane N-dura Resin Wicker Small Barstool
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.