Kara Leather Ottoman with Trays and Casters
Leather cocktail ottoman with an included lower-shelf tray and gliding casters, serving as extra seating, footrest, or a mobile coffee table surface. Tufting option available.
"*" indicates required fields
Need an extra seat or a serving tray? Your cocktail table can go anywhere, do anything with its graceful casters and the included tray. Square or rectangular, this ottoman is customizable to fit any room, with leather or fabric options, and options like nail head trim (available in stores) and tufting. The possibilities are endless.Like your own personal butler, Kara cocktail ottomans easily glide wherever you need an extra seat, a footrest, serving tray, or place to set your drink. With incorporated trays on a lower shelf and gentle gliding casters, these versatile ottomans can do it all. Available in multiple sizes, single or double tray options, leather or fabric, a Kara cocktail ottoman fits any living room.
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 19.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dove Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kara Leather Ottoman with Trays and Casters
Kara Leather Ottoman with Trays and Casters
Kara Leather Ottoman with Trays and Casters
Kara Ottoman with Trays and Casters
Kara Ottoman with Trays and Casters
Kara Ottoman with Trays and Casters
Kara Ottoman with Trays and Casters
Kara Ottoman with Trays and Casters
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.