Kara Ottoman with Trays and Casters
Compact cocktail ottoman on casters with an integrated lower‑shelf tray for serving. 26 in. square size functions as an extra seat, footrest, or mobile coffee table.
"*" indicates required fields
Need an extra seat or a serving tray? Your cocktail table can go anywhere, and do anything with its graceful casters and the included tray. Square or rectangular, this ottoman is customizable to fit any room, with leather or fabric options, and options like nailhead trim (available in stores) and tufting. The possibilities are endless.Like your own personal butler, Kara cocktail ottomans easily glide wherever you need an extra seat, a footrest, a serving tray, or a place to set your drink. With incorporated trays on a lower shelf and gentle gliding casters, these versatile ottomans can do it all. Available in multiple sizes, single or double tray options, leather or fabric, a Kara cocktail ottoman fits any living room.
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 19.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Kara |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kara Ottoman with Trays and Casters
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Madison – Sequence Lake Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.