LR-5246-6M-S1 - Select Motion - Tori Manual Recliner
Call for Price
Martine Recliner - Morganton Pearl / 93N - Oxford
Call for Price
Lexi Large Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The Lexi collection offers a thin, arch style arm, combined with bull nose cushions to create a soothing back drop to any setting. Precise tailoring, premium comfort and smaller scaled, this series offers ample frame options to personalize any space.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Catrin Grecian Linen |
| Depth | 36.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 18.00 |
| Seating | Bull nose style seat cushions are removable but not reversible. Seat cores feature multi-layered, contoured high resiliency CertiPUR-US® foam, wrapped in down blend (25% feather / 75% ball fi |
| Seating | Back cushions share the same arch shape design element as the arm and are removable and reversible. The back cushions are also down blend and encased in down proof ticking. |
Additional information
| Dimensions | 36 × 36 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Lexi |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.