
Lexi Large Ottoman
Call for Price
Modern Rectangle 108" x 42" Dining Table
Call for Price
Martine Recliner – Morganton Pearl / 93N – Oxford
"*" indicates required fields
SKU:
8240-RL-PR1-MORGANTON PEARL-93N
Category: Recliners
Tags: Cream, Made in USA, Recliners, Reclining, Stickley Furniture
Description
Part of a new generation of Stickley reclining chairs, the Martine Recliner combines sinuous lines with a sleek new mechanism that disguises its function. The chair’s smooth cherry arms, legs, and side rail appear to flow seamlessly, and its weltless, cleanly tailored seat and tufted back are supremely comfortable in each of three positions: closed, extended footrest, and full recline. Available in three semi-aniline Morganton leathers for Express Ship.
Additional information
| Dimensions | 38 × 26 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Martine |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Martine Pillowback Sofa
| Dimensions | 39 × 88 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Cottage |
Martine Skirted Chair
| Dimensions | 39 × 35 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Traditional |
Related products
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Loft Living, Daxton Living Room Daxton Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.